Rezervujte si videohovor s predajcom

Sme tu pre vás aj naďalej

Mám záujem
Projekt

Spoznajte Vydricu

Projekt Vydrica je odkazom na najstaršie časy, kedy tu vznikala DNA Bratislavy. Je posledným dielikom skladačky, ktorý opäť spojí a rozžiari celé mesto. Prepojí nielen hradný vrch s Dunajom, ale aj Staré Mesto s niekdajším Podhradím. Vodná veža, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou a najstaršou stojacou stavbou v meste, je nielen srdcom tejto štvrte, ale aj celej Bratislavy.

 

Vydrica predstavuje znovu objavený genius loci Bratislavy, ktorý tu tak veľmi chýbal. Bude to miesto, na ktorom každý deň objavíte nové chute, farby a pohľady a vždy nájdete svoje obľúbené miesto na príjemné trávenie času a zábavu s priateľmi alebo rodinou. Nové bratislavské korzo tu bude pre vás.

Územie Vydrice

Územný plán zóny vychádza z pôvodného členenia Vydrice na tri ulice. Toto členenie, spolu s historickými názvami ulíc (Žižkova, Floriánska, Oeserov rad), chceme zachovať. Vydrica prináša späť mestskú mierku ulíc, nižšiu podlažnosť domov a zástavbu, aká sa používala v minulosti.

Bývanie

Obytné domy sú navrhnuté v príjemnej mestskej mierke. Bývanie v rôznorodej skladbe bytov je ideálne pre moderných mestských ľudí, ktorí milujú mestský život v centre, so všetkými jeho vymoženosťami.

Administratívne priestory

Na Vydrici vzniknú nové priestory pre prácu. Butikové kancelárie  sú ideálne pre firmy, ktoré chcú mať výbornú staromestskú adresu a nestrácať identitu vo veľkých business centrách.

Parkovanie

Dávame prednosť smart riešeniam, preto sme navrhli zdieľané parkovanie s využitím moderných technológií. Vo veľkokapacitnej 700-miestnej podzemnej garáži sa miesta budú prenajímať, nie kupovať.

Pešia zóna

Jednou z priorít projektu je verejný priestor, preto Vydrica bude pešia zóna bez áut. Obnovené územie spojí rozdelené mesto a predĺži pešie bratislavské korzo, čím by mohla vzniknúť jedna z najdlhších peších promenád v Európe.

Pešie chodníky na hrad

Vydrica odjakživa prepájala Dunaj s Bratislavským hradom. Obnovenie peších chodníkov na hradný kopec vráti územiu pôvodnú funkciu a umožní návštevníkom zážitkový výstup na hrad s novými výhľadmi na okolie.

Vybavenie lokality

Vydrica bude súborom obytných a administratívnych budov s bohato zastúpenými obchodnými prevádzkami. Jednou z podmienok živej mestskej časti je príťažlivý uličný parter so službami, gastrom, obchodmi, či výstavnými priestormi.

Priebeh výstavby

2019 - 2022

Fáza I

Výstavba sa začína od Rybárskeho cechu smerom k Mostu SNP a v prvej fáze sa končí pred Vodnou vežou. Predpokladaný termín kolaudácie prvej fázy je koniec roku 2022.

2022 - 2023

Fáza II

Výstavba Vydrice smerom k centru mesta. Predĺženie ulíc v pôvodne historickej línii a zväčšenie verejného priestoru s možnosťami pre relax, spoločenské a kultúrne vyžitie.

2023 - 2025

Fáza III

Ukončenie výstavby je naplánované na koniec roku 2025.

Autori Vydrice

Za návrhom Vydrice stojí tím skúsených domácich architektonických, urbanistických a krajinárskych ateliérov pod vedením štúdia Compass Architekti a s medzinárodnými poradcami v oblasti urbanizmu.

Najčastejšie otázky

Zistite zaujímavé fakty o Vydrici.

Ako projekt rešpektuje históriu územia?

Najcennejší a jediný pamiatkovo chránený objekt na území Vydrice je Vodná veža z 11. storočia. Jej správa ako aj rozvojové plány sú v kompetencii Magistrátu. Vodná veža bude srdcom budúcej Vydrice a zaslúži si jedinečné riešenie. V tomto smere chceme byť mestu nápomocní. Aj ďalšie historické artefakty dotvárajú genius loci, a preto budú zachované a v rámci možností aj sprístupnené verejnosti. Ľadové jamy, Kempelenov vodovod, barokové pivnice, ale aj koncept historického naratívu, pomocou ktorého chceme verejnosti predstaviť niekoľko zaujímavých budov, ktoré dnes už neexistujú a známe osobnosti, ktoré tu žili.

Ako bude prepojená Vydrica s okolím?

Súčasťou komplexného návrhu Vydrice, ktorý vníma územie zasadené v širšom kontexte, sú aj návrhy na sprístupnenie hradného komplexu návštevníkom formou ekologickej dopravy. Panoramatický bezbariérový výťah na Hrad je v štádiu nášho návrhu. Trasa však vedie aj cez pozemky mesta a NR SR, preto chceme osloviť obe zúčastnené strany. Dialóg s mestom o budúcnosti ďalších objektov sa dotkne aj Vodnej veže a a tiež možnosti pešieho prepojenia nábrežia Dunaja a Vydrice.

Kedy bude dokončená výstavba prvej etapy?

Ukončenie výstavby závisí od štartu a procesu získavania všetkých potrebných povolení. Prvá etapa sa bude kolaudovať na konci roku 2022, v závislosti od potrebných povolení.

Aká bude dopravná situácia v lokalite?

Vydrica bude pešia zóna bez áut, preto sa celá doprava presunie do podzemnej garáže, s napojením na cestnú komunikáciu v dvoch miestach. Všetky investičné zámery, realizované v okolí Vydrice počítali aj s rezervami kapacity pre Vydricu. Postačujúce dopravné objemy potvrdilo aj dopravno-kapacitné posúdenie. Vzhľadom na lokalitu priamo uprostred historického centra mesta budeme podporovať cyklodopravu, lodnú dopravu, integrovanú MHD, služby zdieľaných áut, ale aj maximálnu využiteľnosť parkovacích miest počas 24 hodín.

Čo bude so Subclubom?

Priestor Subclubu nie je v majetku developera. S majiteľom priestoru intenzívne komunikujeme o technických a majetkových riešeniach ďalšieho sprístupnenia tohto priestoru pre verejnosť.

Ako vyriešite Vodnú vežu?

Vodná veža je historicky najstaršou stojacou stavbou v Bratislave a v tomto duchu k nej počas výstavby budeme pristupovať. Prvá etapa výstavby sa územia Vodnej veže nijako nedotkne. Sme pripravení spolu s vedením mesta, ako vlastníkom objektu, hovoriť na túto tému a predstaviť naše návrhy na zachovanie a následné využitie objektu pre širokú verejnosť.

Zachová sa výhľad na hrad?

Zástavba na Vydrici nie je kontinuálna. V oblasti Vodnej veže a tiež pri Rybárskom cechu sú veľké otvorenia priestoru, ktoré umožnia výhľady na Hrad. Priemerne vysoký človek uvidí na Hrad z nábrežia zovšadiaľ, aj mimo otvorených priehľadov. Paradoxne, ľudia si oveľa viac užijú výhľad, keď bude súčasťou pešej zóny na Vydrici. Dobudovanie posledného prázdneho dieliku Podhradia zmení vzťah mesta k Hradu.

Ako napojíte Vydricu na centrum mesta?

Obnovené územie konečne spojí roky rozdelené mesto a predĺži pešie bratislavské korzo, čím by vznikla jedna z najdlhších peších promenád v Európe. Jej konkrétna podoba bude závisieť aj od súčinnosti s mestom a jeho plánmi na rozvoj centra Bratislavy.

Developer

Developerom projektu je spoločnosť Vydrica Development, a.s. Tvoria ju spoločnosti Vydrica, a.s., vlastník pozemkov a developerská spoločnosť Lucron Group, a.s. s tradíciou luxemburského developera, za ktorým stoja projekty ako Eden Park, Malé Krasňany, Arboria alebo Urban Residence.

Kontaktujte nás

Dohodnite si stretnutie

Kontaktujte nás

Kancelárske priestory vo Vydrici

Kontaktujte nás

Obchodné priestory vo Vydrici